Ağır Ticari Araç Motoru

Ağır Ticari Araç Motoru

BMC Power Motor ve Kontrol Teknolojileri A.Ş., jeopolitik ve stratejik konumu bakımından yüksek öneme sahip olan ülkemiz ve komşu ülkelerin yanı sıra müttefiklerimiz için de hayati önem taşıyan, aynı zamanda Türkiye’nin 2023 hedefleri arasında yer alan tasarımı ve üretimi tamamen yerli ve milli motor ihtiyacının karşılanmasına yönelik, hem ulusal hem de uluslararası ölçekte kritik bir amaç üzerine kurulmuştur.

BMC Power yüklendiği bu misyonla alanında yetkin kadrosuyla Şubat 2017’de tasarımına başladığı 6 Silindirli 430 kW, 12,8L silindir hacminde, 600 beygir gücündeki Ağır Vasıta Motoru’nun ilk prototip üretimini 23 Haziran 2018 tarihinde BMC İzmir tesislerinde tamamlayarak teste hazır hale getirmiştir. Tasarımı %100 Türk mühendisler tarafından yerli ve milli kaynaklar ile gerçekleştirilen ve geliştirme çalışmaları devam eden motor, tekerlekli/paletli taktik araçlar ve lojistik amaçlı yol araçları gibi askeri uygulamalarda kullanılabileceği gibi ağır ticari araçlara da uygulanabilecek şekilde tasarlanmıştır. 2700 Nm’ye kadar azami tork üretebilen motorun gelecekte hibrit güç grubu uygulamalarında da kullanılması mümkün olacaktır. Motorun 3 boyutlu tasarımı ve mühendislik hesaplamaları tamamlanarak, 1 boyutlu performans ve 3 boyutlu akışkan analizleri koşulmuş, analitik metotlar ve FEA yöntemleri ile dayanıklılık simülasyonları yapılmıştır.

Üniversiteler, sanayiciler, mühendislik firmaları ve uzmanların değerli katkıları ile tamamen yerli ve milli mühendislik kabiliyetleri kullanılarak BMC Power tarafından tasarlanan motorun ilk çalıştırılması 05 Temmuz 2018 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme Merkezi (OTAM) laboratuvarlarında başarıyla gerçekleştirilmiştir. Prototip örneklerin ürettirilmesinin ardından İTÜ OTAM ve Tübitak Test Laboratuvarları’nda gerçekleştirilen fonksiyonel ve ömür testleri ile geliştirme süreçleri devam etmektedir. Proje kapsamında motor kalibrasyon ve yazılım geliştirme, tasarım doğrulama ve ürün geçerleme, seri üretime hazırlık ve ön seri üretim denemeleri gerçekleştirilecektir.

Fotoğraf Galerisi 2 Fotoğraf

Top